MAM W KOMPUTERZE DYSK SSD – JAK DŁUGO POŻYJE?
Przymierzasz się do zakupu dysku SSD, masz taki w komputerze?
Obawiasz się o trwałość i żywotność? Poczytaj na ten temat.
Żyjemy w świecie obiegowych opinii. Nieraz prawdziwych, nieraz nie.
JAK TO JEST Z ŻYWOTNOŚCIĄ I TRWAŁOŚCIĄ DYSKÓW SSD?
Od paru lat dyski SSD zdobywają rynek, coraz więcej osób korzysta z tego nośnika danych.
Przez pewien czas panowała opinia, że tego typu nośniki nie są zbyt trwałe, że dane przechowywane na takim dysku nie są zbyt bezpieczne.
Dysk SSD to pamięć typu NAND Flash, czyli zupełnie inny rodzaj nośnika niż tradycyjny dysk talerzowy HDD, dotychczas stosowany w komputerach. Dane zapisane i przechowywane są w kościach pamięci, sterowanych odpowiednim kontrolerem.
KAŻDY DYSK SSD MA OGRANICZONY POLICZONY OKRES EKSPLOATACJI. ALE JAKI TO OKRES CZASU?
Standardowe dyski twarde HDD mogą teoretycznie pracować bardzo długo (w rzeczywistości około 10 lat), to dyski SSD mają z góry określoną żywotność.
Dla uproszczenia: dane mogą być zapisywane w komórce pamięci flash tylko od ok. 3 tys. do 100 tys. razy w ciągu całego okresu użytkowania. Następne sektor staje się bezużyteczny.
Z tego powodu (i aby zapobiec eksploatacji niektórych komórek przez cały czas, podczas gdy inne nie są używane) producenci stosują tzw. Wear-Leveling-Algorithms do równomiernego rozprowadzania danych przez kontroler pomiędzy wszystkie komórki.
TRWAŁOŚĆ DYSKU TO PARAMETR TBW – TOTAL BYTES WRITTEN
Zwykle producenci podają szacunkową wytrzymałość dysków SSD za pomocą parametru TBW (Total Bytes Written).
Parametr ten określa maksymalną ilość danych, jaką można dziennie zapisać na dysku w okresie trwania gwarancji.
Typowa wartość TBW dla dysku SSD o pojemności 250 GB wynosi od 60 do 150 TBW. Oznacza to, że aby uzyskać gwarantowane 70 TBW, użytkownik musiałby w ciągu jednego roku zapisywać 190 (!) GB dziennie (codziennie zapełniać dwie trzecie nośnika nowymi danymi). W środowisku konsumenckim jest to mało prawdopodobne.
Załóżmy, że „zwykły” pracownik biurowy zapisuje około 10-35 GB danych dziennie. Nawet jeżeli podniesiemy tę wartość do 40 GB, to oznacza to, że mógłby zapisywać dane (tylko zapisywać) dłużej niż 5 lat, aż do osiągnięcia granicy 70 TBW.
Obecnie średnia wielkość dysku w tym zakresie to 150 TBW, czyli ponad 10 lat używania i zapisu.
DYSKI SSD MAJĄ DŁUŻSZĄ ŻYWOTNOŚĆ NIŻ PODAJĄ PRODUCENCI.
Dobrą wiadomością jest to, że dane podawane przez producentów są niższe niż rzeczywiste TBW (takie wnioski płyną z wyników testu przeprowadzonego przez firmę Heise). Na potrzeby testu zostały zakupione dyski SSD, które były testowane przez rok (do końca czerwca 2017 roku). Mowa tutaj o następujących nośnikach: OCZ TR150, Crucial BX 200, Samsung 750 Evo, Samsung 850 Pro, SanDisk Extreme Pro i SanDisk Ultra II.
Eksperci zapisywali dane na dyskach za pomocą specjalnego narzędzia, które zostało odpowiednio zaprogramowane, aby analizować wydajność, jak i stale zapełniać nośniki danymi.
Wyniki eksperymentu były zdumiewające: wszystkie testowane nośniki były w stanie zapisać więcej danych, niż obiecywał producent. Np. Crucial BX 200 zapisał 187 TB i 280 TB, czyli ponad 2,5 raza więcej, niż obiecywano.
Samsung SSD 850 PRO osiągnął wyniki 9,1 PB zapisu danych! To aż 60 razy więcej niż podaje producent.
Tańszy nośnik Samsunga, Samsung SSD 750 Evo był w stanie zapisać 1,2 PB danych, co w teorii oznacza ponad 80 lat ciągłego zapisywania dysku danymi.
PODSUMOWANIE. JAKIE WNIOSKI?
Testy przeprowadzone na nośnikach SSD pokazują, że typowy dysk powinien pracować o wiele dłużej niż podane przez producenta parametry. Dla standardowego użytkownika jest to okres ok. 10 lat.
Dyski SSD z każdym rokiem tanieją, więc jest to bardzo dobra inwestycja dla naszego komputera czy laptopa.
Dajcie swoim laptopom drugie życie…
Bardzo się bałem tych SSD teraz sam bym chciał mieć zamiast HDD. Tylko że one mają nadal za małe pojemności. Dla mnie musi być co najmniej 1 TB aby być użytecznym, gotowe laptopy niestety mają max 512 na razie w cenach na jakie mogę sobie pozwolić.
…a jednak się psują. Oprócz danych zapisywanych świadomie przez użytkownika, wykonywane jest wiele innych zapisów, jak operacje na metadanych, zapisy wykonywane przez system operacyjny i oprogramowanie. W tle są też wykonywane operacje związane z wewnętrznym funkcjonowaniem nośnika. Tak, wyrównywanie zużycia, to też zapisy. i kasowania.
Poza tym musimy pamiętać, że nie zapisujemy danych pojedynczymi bajtami. Minimalna jednostka zapisu, to strona typowo współcześnie licząca 16 kB. Z kolei najmniejszą porcją danych, jaką możemy skasować, to blok liczący setki stron. I przy kasowaniu bloku część stron musi być przeniesiona w tle do innego bloku. W praktyce oznacza to, że poprawienie literówki w dokumencie tekstowym może kosztować zużycie kilku do nawet kilkunastu MB zapisów.
Parametr TBW, to nic innego, jak liczba cykli P/E przemnożona przez pojemność nośnika. Dlaczego więc producenci odeszli od podawania resursu cykli programowania i kasowania na rzecz TBW? Choćby dlatego, że 600 TBW dla SSDka 1 TB wygląda o wiele poważniej od 600 cykli programowania/kasowania.
Więcej o awaryjności SSD napisałem tu:
http://kaleron.pl/awarie-SSD.php