MASZ DYSK SSD W KOMPUTERZE – NA CO MUSISZ UWAŻAĆ.
Dysk SSD to bardzo dobry, szybki nośnik danych. Jeśli chcesz, aby długo służył – koniecznie przeczytaj.
W momencie kiedy przesiadasz się na dysk SSD, to prawdziwa rewolucja w zakresie wydajności i szybkości. Nie tylko to zmienia się w komputerze. To, co sprawdzało się w przypadku dysku talerzowego HDD, może zaszkodzić dyskowi SSD.
Niektórych rzeczy musisz unikać.
DEFRAGMENTACJA? JAKA DEFRAGMENTACJA… NIE DEFRAGMENTUJ DYSKU SSD.
Defragmentacja to proces przenoszenia danych z jednego obszaru dysku na drugi w celu ich uporządkowania, co poprawia wydajność. Zalecane i skuteczne w przypadku dysku talerzowego HDD.
Wynika z budowy i funkcjonowania takiego dysku. W przypadku dysku SSD niepotrzebna, a nawet szkodliwa. Defragmentacja skraca żywotność dysku i zmniejsza ilość danych TBW, którą można na nim zapisać.
UWAŻAJ NA TO, ILE PAMIĘCI ZAPEŁNIASZ
Często spotykany problem to spowolnienie pracy dysku SSD po zbyt dużym zapełnieniu. Dysk SSD do swojej pracy potrzebuje bufora wolnej przestrzeni, aby szybko zapisywać i odczytywać pliki. Znaczenie ma też jaki kontroler pamięci jest zastosowany w dysku.
Stosowanym zabezpieczeniem jest zarezerwowanie części dysku przed zapisem, aby tego uniknąć. Nie zapełniajcie więc dysku SSD do pełna, bo zwolni pracę.
FUNKCJE SYSTEMOWE – NIEKTÓRYCH NIE POTRZEBUJESZ
Jako, że dysk SSD jest znacząco szybszy parę funkcji systemowych straciło na znaczeniu. Na przykład hibernacja – uśpienie systemu. Na dysku HDD skracało to czas uruchomienia systemu. Na dysku SSD nie ma to znaczenia. A może zająć dużo miejsca na dysku.
Funkcją, która jest nieprzydatna przy stosowaniu dysku SSD to wstępne ładowanie plików systemu Windows do pamięci. W przypadku dysku HDD skraca to czas dostępu, przekłada się na lepsze działanie systemu. Gdy używamy dysku SSD, na pamięci flash, nie daje to efektu, bo nie polepsza wydajności.
Natomiast może wpłynąć znacząco na żywotność dysku SSD. Lepiej to wyłączyć.
NARZĘDZIA DO DYSKU – DODATKOWE OPROGRAMOWANIE
Sam dysk SSD to jedno. Dodatkowo do dysku producent dołącza odpowiednie oprogramowanie. Warto go używać. Usprawniają pracę dysku i monitorują jego stan. Stosowana jest technologia S.M.A.R.T., która kontroluje stan i żywotność dysku, temperaturę, miejsce i błędy zapisu/odczytu. Pokazuje też ile jeszcze zostało miejsca oraz ile procent dysk ma do końca swojego życia. Warto mieć i używać.
NIE KAŻDY SYSTEM OPERACYJNY LUBI SIĘ Z DYSKIEM SSD
W sprawnym działaniu dysku SSD istotna jest komenda TRIM, która przesyła informacje o zwolnieniu danego sektora z systemu operacyjnego do kontrolera nośnika. Komenda informuje nośnik SSD, które bloki danych zostały zwolnione i są gotowe do ponownego zapisu.
W gruncie rzeczy TRIM pozwala poprawić wydajność nośnika SSD. Rzecz w tym jednak, że ta komenda obsługiwana jest głównie przez najbardziej popularne dziś systemy operacyjne, z kolei nie została ona zaimplementowana w starych systemach – takich jak Windows XP czy Windows Vista. Oczywiście istnieje możliwość manualnego dostosowania starego systemu pod dysk SSD, ale wymaga ona wiedzy
i czasu.
Powyższe wskazówki pomogą przedłużyć życie dysku SSD, usprawnić jego pracę i zoptymalizować działanie.
Wskazówki oczywiste dla użytkowników zaawansowanych. Ale na pewno przydatne użytkownikom mniej doświadczonym.
Cel jest oczywisty – przedłużyć życie dysku i uniknąć problemów i awarii lub utraty danych.