CO MOŻESZ ZROBIĆ, BY TWÓJ LAPTOP PRZYŚPIESZYŁ?
DZIĘKI DODATKOWEJ PAMIĘCI RAM TWÓJ LAPTOP WYRAŹNIE SIĘ OŻYWI.
PAMIĘĆ RAM – CO TO JEST. JAKIE SĄ KRYTERIA WYBORU?
Na co dzień używamy komputerów i laptopów do wszelkich zastosowań. Od nauki, po rozrywkę, od pracy w domu, po zastosowanie firmowe i wysoce profesjonalne. W zależności od tego, do czego używamy naszego laptopa czy komputera, istotne jest odpowiednie zadbanie o wydajność i komfort pracy.
Chcemy, aby nasz sprzęt był jak najbardziej wydajny, nie zastanawiał się i nie zwalniał, aby programy były uruchamiane i obsługiwane szybko i sprawnie. Na to wpływa parę czynników, ale jednym z głównych jest ilość pamięci RAM w komputerze oraz jej właściwe parametry.
PAMIĘĆ RAM – CO TO JEST I ZA CO ODPOWIADA?
Pamięć RAM (Random Access Memory) można nazwać pamięcią tymczasową. Tymczasowa dlatego, że gdy tylko wyłączymy zasilanie, wszystko co było na niej zapisane znika. Pamięć ta jest więc używana tylko wtedy, gdy komputer działa, w przeciwieństwie do dysku twardego, który przechowuje dane cały czas.
Po nam więc pamięć, która znika po wyłączeniu komputera? Bo taka pamięć ma ona jedną, olbrzymią zaletę.
W porównaniu do dysków twardych, czy kart pamięci, działa ona z olbrzymią prędkością.
Działa to w ten sposób, że gdy włączymy nasz komputer to uruchamia się system operacyjny. Te elementy systemu, które są potrzebne w danym momencie ładowane są z dysku twardego do pamięci RAM. Tak samo dzieje się z dodatkowym oprogramowaniem, które uruchamiamy na naszym komputerze.
Co to oznacza? Aby system operacyjny i programy mogły działać potrzebują dostępu do danych – więc chodzi o przestrzeń dla tych danych (pamięć), czas dostępu i jednoczesna ilość danych w czasie. Wszystko jest ładowane z dysku twardego do pamięci RAM.
Dzięki temu nasz system operacyjny i oprogramowanie może działać błyskawicznie. Oczywiście im więcej pamięci i im lepszej jest ona klasy, tym szybciej i wydajniej działa nasz komputer.
Na rynku możemy spotkać następujące rodzaje pamięci RAM:
pamięci RAM do komputerów PC,
pamięci RAM do laptopów,
pamięci RAM do serwerów,
pamięci RAM dedykowane.
JAK SPRAWDZIĆ PAMIĘĆ RAM?
Sprawdź, czy twoja płyta główna posiada wolne gniazda pamięci RAM. Jeśli masz komputer na gwarancji sprawdź jej warunki, nie zawsze można ingerować w podzespoły. W wielu przypadkach zerwanie plomb na obudowie może skutkować utratą gwarancji.
Jeśli masz dostęp do wnętrza, to sprawdź, czy są jeszcze wolne gniazda. Jeśli tak, to sprawdź też informacje na zainstalowanych już kościach RAM. Powinny mieć one na sobie naklejkę lub oznaczenia, które pomogą ją zidentyfikować.
Jeśli dostępu nie ma, to możesz użyć oprogramowania, które dostarczy odpowiedniej informacji.
JAKA PAMIĘĆ RAM, JAKIE SĄ RODZAJE PAMIĘCI RAM?
Pamięć RAM z biegiem lat, podobnie jak kolejne procesory, czy kolejne karty graficznie, ma swoje kolejne generacje. Z każdą kolejną z nich staje się ona coraz bardziej wydajna, szybsza i niezawodna. To ciągły rozwój parametrów i osiągów.
Przy wyborze, jaka pamięć RAM sprawdzi się najlepiej w naszym komputerze, należy pamiętać, że kolejne generacje pamięci RAM nie są ze sobą kompatybilne. Tak więc do płyty głównej współpracującej z wersją DDR3 RAM, nie powinno się dokładać pamięci w wersji DDR4.
Przy modernizacji swojego komputera musisz najpierw ustalić, jakiego typu pamięci potrzebujesz.
Jeśli chcesz znaleźć pamięć RAM dla laptopa, musisz szukać pamięci SO-DIMM.
Jeśli zaś chcesz znaleźć pamięć RAM dla komputera typu PC, to szukaj pamięci DIMM (DDR DIMM).
Rodzaje pamięci RAM do komputera – pamięci DIMM:
pamięć DDR DIMM,
pamięć DDR2 DIMM,
pamięć DDR3 DIMM,
pamięć DDR3L DIMM,
pamięć DDR4 DIMM.
Jaka pamięć RAM do komputera sprawdzi się najlepiej?
Jeśli chodzi o pamięci DIMM, to obecnie najczęściej na rynku spotkamy się z pamięciami DDR3 lub DDR4. Pamięć RAM DDR3 przeznaczona jest do starszych płyt głównych. Najnowsze kości DDR4 są nieco bardziej wydajne. Będziemy je mogli umieścić na przykład w slotach płyty głównej z gniazdem LGA 1151.
Czym różnią się jeszcze od siebie pamięci RAM DDR3 i DDR4? Pamięć DDR4 jest bardziej energooszczędna, a jej praca jest stabilniejsza.
Jeśli posiadasz starszy komputer, to zapewne potrzebować będziesz kości DDR2. Mają one wyższy pobór energii od DDR3. Mają też niższą przepustowość, więc i niższą wydajność.
JAK WYBRAĆ WŁAŚCIWĄ PAMIĘĆ RAM – CO JEST WAŻNE?
Zanim zdecydujemy jaka pamięć RAM najlepiej koresponduje na naszymi potrzebami, warto zastanowić się nad rzeczą najbardziej podstawową.
Ile potrzebne jest pamięci RAM i ile nasz komputer czy laptop jest w stanie obsłużyć.
Na początek sprawdźmy, ile RAM jest w stanie przyjąć i obsłużyć nasza płyta główna. W następnej kolejności rzućmy okiem na nasz system operacyjny. To ważne, gdyż 32-bitowy Windows obsłuży maksymalnie 4 GB pamięci RAM. Jeśli chcemy mieć więcej RAMu, to musimy zainstalować 64-bitowy system operacyjny.
JAKA POWINNA BYĆ WIELKOŚĆ PAMIĘCI RAM?
Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na RAM, to jest to już kwestia naszych indywidualnych preferencji oraz oprogramowania, które używamy.
Przyjęte jest, że minimalnym progiem jest obecnie 4 GB. Pamięć RAM 8 GB to już dużo do prostych zastosowań.
Z taką ilością bez kłopotu będziemy mogli używać komputera do prac biurowych, przeglądania Internetu, czy oglądania filmów.
Pamięć RAM dla gracza, w zależności od wymagań naszych gier, to już od 16 GB do 32 GB.
Jeśli zajmujemy się obróbką filmów wideo, tworzymy animacje, używamy renderowania to potrzebujemy do najmniej 16 GB RAM.
DODATKOWE PARAMETRY TECHNICZNE PAMIĘCI RAM
CZĘSTOTLIWOŚĆ (TAKTOWANIE) PAMIĘCI
Częstotliwość to parametr, który wpływa na wydajność pamięci. W dzisiejszych pecetach zainstalowane są najczęściej moduły RAM DDR3 taktowane 1600 MHz lub DDR4 na przykład 2666 MHz. Warto jednak wiedzieć, że co prawda pamięć RAM o wysokiej częstotliwości niesie ze sobą pewien wzrost wydajności, lecz nie przełoży się to bardzo znacząco na osiągi całego komputera. Ważna jest przecież także ilość pamięci, wydajność karty graficznej, czy procesora.
Wysoka częstotliwość pamięci istotna jest często dla graczy, czy osób zajmujących się obróbką materiałów wideo. Dla takiego grona użytkowników często kilka procent wzrostu wydajności znaczy bardzo wiele.
Warto też pamiętać, że zysk z podwyższonej częstotliwości odczujemy w szczególności, gdy korzystać będziemy z układu graficznego zintegrowanego z procesorem.
OPÓŹNIENIA (TIMING) RAM
Przeglądając parametry techniczne pamięci RAM, zapewne natkniemy się na tajemniczy ciąg czterech cyfr, na przykład 7-7-7-20. Co to oznacza? W ten sposób oznaczane są opóźnienia. Generalnie im są one niższe, tym dla nas lepiej. Nasz komputer będzie szybciej radził sobie z obliczeniami.
DODATKOWE WYJAŚNIENIA POSZCZEGÓLNYCH OZNACZEŃ KOŚCI RAM:
CL – CAS latency (CL) – to najważniejszy parametr, który ma duży wpływ na wydajność. Oznacza czas, jaki
upływa od wysłania żądania, do odczytu danych z określonej kolumny pamięci,
RCD – RAS to CAS Delay (RCD) – także ma wpływ na wydajność kości, ale w mniejszym stopniu niż CL.
RP (RAS Precharge) – wpływa na wydajność podobnie jak RCD,
CR (Command Rate) – ten parametr ma niewielki wpływ na wydajność pamięci RAM.
NAPIĘCIE PAMIĘCI RAM
Napięcie pamięci RAM nie ma żadnego wpływu na jej wydajność, ale musisz je sprawdzić, żeby uniknąć problemów przy jej instalacji. Zacznij więc od sprawdzenia listy modułów, które obsługiwane są przez twoją płytę główną. Ogólnie można przyjąć, że napięcie pamięci RAM typu DDR3 to 1,5V, zaś pamięci DDR4 to 1,2V. Zdarzają się też kości przeznaczone dla miłośników podkręcania ustawień. Mają one napięcia
wyższe niż standardowe.
JAKA PAMIĘĆ RAM DLA KOŚCI Z RADIATOREM / CHŁODZENIEM?
Wydajne pamięci o bardzo wysokiej częstotliwości wytwarzają więcej ciepła. Aby pamięci RAM były odpowiednio chronione przed przegrzaniem wybierz modele wyposażone w radiatory – odpromienniki ciepła.
Zwróć przy tym uwagę, że niektóre rozbudowane radiatory na pamięciach RAM mogą nie zmieścić się obok lub pod chłodzeniem procesora.
PAMIĘĆ RAM W ZESTAWACH
Przed zakupem pamięci RAM powinieneś też sprawdzić w specyfikacji twojej płyty głównej, jaka jest jej zalecana konfiguracja. Kości mogą być zainstalowane w dwóch gniazdach, trzech lub czterech z identycznymi modułami pamięci. Możesz się więc spotkać na przykład z konfiguracją podwójną (na przykład 2 x 4 GB), konfiguracją potrójną (na przykład 3 x 4 GB) lub konfiguracją poczwórną
(na przykład 4 x 4 GB).
COŚ SPECJALNEGO – PAMIĘCI RAM DEDYKOWANE DO SPRZĘTU
Przed wyborem, jaka pamięć RAM odpowiada na potrzeby Twojego komputera, warto sprawdzić, czy do twojego
modelu komputera, czy notebooka nie ma w ofercie pamięci RAM dedykowanej. Jest to kość pamięci
przeznaczona do konkretnego modelu komputera. Przeważnie została ona na nim dokładnie przetestowana
i sprawdzona. Często zdarza się, że producenci płyt głównych zamieszczają w ich specyfikacji listę
pamięci przeznaczonych do danego modelu. Warto kierować się tymi wskazaniami.