Laptop i pamięć RAM. Ile pamięci potrzeba? Jak dobrać ilość pamięci RAM.
Pamięć RAM – temat bardzo ważny dla każdego posiadacza laptopa czy komputera. Wydajność posiadanego sprzętu to bardzo ważny czynnik komfortu pracy i użytkowania.
Laptopy dostarczane do sklepów często mają podstawowy mankament. Nieoptymalna ilość pamięci RAM.
Zwykle są dwa powody tego stanu rzeczy.
Pierwszy powód to oferta cenowa laptopa. Producenci starają się różnicować ofertę sprzętową. Wariant ekonomiczny jest dużo tańszy od wariantu premium. Nie każdy przecież potrzebuje wariantu premium. Często o zakupie decyduje cena sprzętu.
Drugi powód to celowy zabieg, mający wymusić na nabywcy zakup dodatkowej kości pamięci. To pomaga zwiększyć zysk ma każdym sprzedawanym egzemplarzu laptopa.
Ilość RAM ma duży wpływ na wydajność laptopa.
W jaki sposób dodanie większej ilości pamięci RAM do naszego komputera lub laptopa zwiększa jego wydajność
Czym jest pamięć RAM?
W dużym uproszczeniu – pamięć służy do przechowywania informacji. W komputerze są to dane. Wszelkie dane naszego komputera mogą znaleźć się w dowolnym momencie w pamięci RAM. Wszelkie uruchamiane oprogramowanie potrzebuje pamięci.
To zawsze zajmie chwilę. RAM jest zawsze szybsza od dysku, dlatego system używa RAM. Ale RAM to pamięć „lotna”. Po odłączeniu zasilania dane zostaną utracone.
Po co nam taka pamięć?
Bo jest bardzo szybka. Szybsza od dysku, a to ma znaczenie dla wydajności sprzętu.
Przy uruchamianiu komputera system ładuje się z dysku do RAM. Kopiowane są potrzebne funkcje i sekcje, składniki systemu.
Im więcej można załadować, tym szybciej wykonane będą zadania systemu i oprogramowania. Steruje tym menedżer zadań.
To oznacza, że można określić ile RAM potrzebuje system i jego zadania do normalnej pracy. O tym dalej.
Jeśli jest za mało RAM, komputer chodzi wolno, bo nie ma wymaganej ilości pamięci do obsługi zadań. W skrajnych przypadkach używany jest dysk twardy do zapisu plików tymczasowych, co bardzo spowalnia pracę.
Co można zrobić?
Musimy upewnić się, że nasz sprzęt ma odpowiednią ilość RAM do potrzeb naszego systemu i oprogramowania.
Ile pamięci potrzeba?
Trzeba zacząć od dwóch rzeczy.
Po pierwsze ile RAM wspiera mój laptop. Trzeba sprawdzić ile pamięci RAM może obsłużyć mój sprzęt. Warto sprawdzić specyfikację producenta, który pisze ile RAM można zainstalować w danym modelu. Warto sprawdzić ile mamy gniazd pamięci i jaka maksymalna ilość RAM przypada na jedno gniazdo.
Ile pamięci RAM wykorzystuje mój laptop na co dzień
Menedżer zadań pozwoli nam na sprawdzenie ile RAM jest używane na bieżąco w pracy laptopa. Uruchamiamy oprogramowanie które normalnie używamy na bieżąco. Zostawiamy otwarte w tle.
Uruchamiamy menedżera zadań. W zakładce pamięć widać ile pamięci jest wykorzystywane. Czy liczba ta zbliża się do ilości RAM zainstalowanej w laptopie?
Jeśli tak jest to oznacza, że trzeba będzie dołożyć RAM. Jeśli liczba ta zbliża się do 75% ilości posiadanej pamięci, trzeba rozważyć dołożenie RAM. Najlepiej jeśli doprowadzimy do zmniejszenia średniego użycia do wartości poniżej 50% posiadanego RAM. To minimum ilości pamięci dla komfortowej pracy na posiadanym sprzęcie.
Ważnym czynnikiem jest posiadany system operacyjny.
32 bitowy system operacyjny posiada ograniczenie obsługi maksymalnie do 4 GB RAM. To dzisiaj absolutne minimum pamięci.
To oznacza często zmianę systemu operacyjnego i aktualizację na system 64 bitowy.
Pamięć RAM – Niezbędne minimum.
Trzeba jednak pamiętać, że im nowszy system, tym więcej RAM potrzeba do jego pracy. To jedno. Aktualizacje oprogramowania użytkowego, często oznaczają większe zapotrzebowanie na pamięć RAM. Niezbędne absolutne minimum to 4 GB RAM.
Pamięć RAM do codziennego użytku domowego.
Komfort w codziennym użytkowaniu daje dopiero 8 GB RAM. Pozwala to na wykonywanie prac biurowych, oglądanie filmów czy korzystanie z Internetu.
Pamięć RAM dla gracza lub miłośnika multimediów.
Jeśli korzystamy z multimediów, czy platform bardziej rozbudowanych, to trzeba rozważyć użycie 16 GB RAM.
Gracze, czy użytkownicy gier czy platform gamingowych to już konieczność 32 GB RAM i więcej.
Pamięć RAM do zastosowań profesjonalnych.
Profesjonaliści zajmujący się obróbką zdjęć, filmów , tworzeniem animacji, zaawansowanych projektów graficznych to konieczność 32 GB RAM lub więcej.
We wszystkich przypadkach trzeba wziąć pod uwagę ograniczenia sprzętowe – płyta główna, procesor, karta graficzna.
Te komponenty komputera mogą stanowić istotne ograniczenie przy obsłudze większej ilości pamięci RAM.
Dodatkowe czynniki to oprócz samej pojemności pamięci to jej rodzaj (DDR, DDR2, 3, 4) , częstotliwość, taktowanie, opóźnienie i chłodzenie. Czyli jaki rodzaj pamięci powinien i może być zastosowany w konkretnym modelu.