INNE ZAGROŻENIA SĄ NADAL AKTUALNE, ZWŁASZCZA W SIECI cz.2

przez | 15 kwietnia 2020

MAMY CZAS EPIDEMII W ŻYCIU CODZIENNYM.

ALE INNE ZAGROŻENIA SĄ NADAL AKTUALNE, ZWŁASZCZA W SIECI cz.2

 

Pamiętajmy, że najczęstszym powodem problemów jest czynnik ludzki. Nasza nieuwaga, nieostrożność czy lekkomyślność mogą być przyczyną problemów i strat.

NAJCZĘSTSZE SYTUACJE, NA KTÓRE WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ.

 

1. OFERTY DOSTARCZANE DROGĄ MAILOWĄ LUB SMS.

Uważajmy na treść takich ofert – informacje np. o możliwości wykonania domowego testu na koronawirusa,  możliwość otrzymania szczepionki czy inne tego typu informacje. Często pojawiają się sms do osób starszych o ofercie, pomocy lub problemie z usługami i płatnościami. Sprawdźmy to zanim podejmiemy działanie.

 

2. POŁĄCZENIA TELEFONICZNE Z NIEZNANYCH NUMERÓW

Połączenia od nieznanych numerów, zwłaszcza zagranicznych to prawdziwy problem. Nie oddzwaniajmy na takie połączenia. Konsekwencje mogą być kosztowne. Uczulmy na to osoby starsze w naszym otoczeniu czy rodzinie. Seniorzy często padają ofiarą takich zdarzeń.

 

3. ZAKUPY PRZEZ INTERNET.

Sprawdźmy, czy dostawca jest wiarygodny, czy ma jakąś historię i oceny. Uważajmy zwłaszcza przy zakupie środków ochrony medycznej czy dostawca jest sprawdzony i wiarygodny. Unikniemy straty pieniędzy. Uważajmy na wszelkiego typu okazje czy promocje. Sprawdźmy zanim klikniemy.

 

4. LINKI I ”ŁAŃCUSZKI”

Uważajmy na to, co otrzymujemy w wiadomościach czy połączeniach. Wszelkiego rodzaju linki i ”łańcuszki” z informacjami o nowych możliwościach obrony przed COVID, zwłaszcza te z nieznanych źródeł. To może być groźne. Nasi znajomi mogą nieświadomie rozpowszechniać tego typu zagrożenie. Kliknięcie w taki link może umożliwić hakerom włamanie się do naszego telefonu lub komputera.

5. INFORMACJE – OFERTY O POMOCY FINANSOWEJ OD POŚREDNIKÓW.

Pojawiają się informacje o pomocy finansowej, ułatwieniu uzyskania finansowania lub pożyczki. Takie  informacje mogą pochodzić z nieznanych źródeł. Sprawdźmy to. Kliknięcie w link lub odpowiedź mailowa lub sms może być początkiem problemów. Sprawdźmy to zanim skorzystamy z takiej oferty.

 

6. DAROWIZNY I WSPARCIE FINANSOWE.

Jeśli udzielamy komuś wsparcia to warto sprawdzić komu je udzielamy. Nasze dobre chęci i serce mogą  być powodem problemów.

 

7. STRONY INTERNETOWE I PHISING. KRADZIEŻ TOŻSAMOŚCI

Zwracajmy uwagę na to jakie strony odwiedzamy – czy jest bezpieczne połączenie, „kłódeczka”. Unikajmy klikania w linki, czy podawania jakichkolwiek danych kontaktowych – formularze, ankiety, zapytania.

 

To tylko niektóre z zagrożeń. Pamiętajmy, że najczęstszym powodem problemów jest czynnik ludzki.

Nasza nieuwaga, nieostrożność czy lekkomyślność mogą być przyczyną problemów i strat.

 

 

 

Nasze Serwisy: 

Projekt:  strona www: projektfirmagdynia.com.pl

Facebook: https://www.facebook.com/projekt.gdynia/


Projekt Nieruchomości : projektnieruchomosci.pl

Facebook: https://www.facebook.com/projektnieruchmosci/


SpecLab Komputery technologie:  speclab.com.pl

Facebook: https://www.facebook.com/speclabserwis/

Goya Art :  facebook.com/goya.hand.made/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć − cztery =