LAPTOP GAMINGOWY – JAKI WYBRAĆ I WEDŁUG JAKICH KRYTERIÓW? część 2

przez | 15 lutego 2020

GRY KOMPUTEROWE TO TWÓJ ŻYWIOŁ? TO JEST TEKST DLA CIEBIE

LAPTOP GAMINGOWY – JAKI WYBRAĆ I WEDŁUG JAKICH KRYTERIÓW? część 2

Laptopy do gier muszą spełniać wiele kryteriów, wiele tu zależy nie tylko od podzespołów, ale też od odpowiedniej konstrukcji. Bo duża wydajność potrzebna do gier oznacza nie tylko dobry procesor, czy dedykowaną kartę graficzną. Do tego dochodzi duża ilość pamięci RAM, pojemne dyski oraz efektywne układy chłodzenia. To wszystko pozwala na płynne działanie i wydajność w nawet
najbardziej wymagających grach komputerowych.

Zanim kupimy i wybierzemy konkretny model, warto rozważyć parametry, które zdecydują o osiągach, wydajności i cenie.

Pamiętajmy też o jednej sprawie. Technologia – czas.

Technologia komputerowa idzie szybko do przodu. To, co dzisiaj jest uważane za optymalne, za pół roku lub rok może  nie być wystarczające. To też trzeba rozważyć przy wyborze sprzętu. Albo sprzęt na parę lat lub częściej trzeba będzie wymienić na nowy.

Procesor – jaki procesor jest odpowiedni, do takiego sprzętu?
Karta graficzna – jak powinna być karta graficzna? Jakie kryteria?

Procesor przystosowany do specyfiki gier.

Procesor przystosowany do wymagań, jakie powinien spełniać laptop do gier to pierwsza rzecz do rozważenia.
Ponieważ tylko odpowiednio wydajny procesor jest w stanie w pełni wykorzystać możliwości karty graficznej.

Co to oznacza?

Procesor zastosowany w laptopie gamingowym powinien mieć co najmniej cztery rdzenie, to daje odpowiednią moc obliczeniową.

Procesor powinien w związku z tym mieć odpowiednio wysoką częstotliwością taktowania zarówno w trybie bazowym  (powyżej 2000 MHz), jak i Turbo (ok. 4000 MHz). To na dziś optymalne parametry.

Wydajne procesory mają odpowiednie oznaczenia. Procesory Intela z serii Core i5, Core i7 lub nawet Core i9. Odpowiednio wydajne układy mają oznaczenia literą 'H’ lub 'HQ’.

Procesory do ogólnych zastosowań – procesory oznaczone literą 'U’ oraz 'Y’ to układy energooszczędne i są stosowane  w laptopach uniwersalnych i ultrabookach. Są znacznie mniej wydajne, przez co nie zaleca się wybierania ich  jako element laptopa gamingowego. Nie mają odpowiednich parametrów do gier.

Procesory z układami AMD Ryzen. Najnowsza generacja procesorów firmy AMD oferuje naprawdę niezłą wydajność  i stosunek ceny do możliwości, dzięki czemu stanowią atrakcyjną propozycję. Sprzęt z tego typu procesorami nie jest tak rozpowszechniony jak z procesorami Intel.

Wysoka wydajność w grach? Konieczna jest dedykowana karta graficzna

Każdy laptop standardowo wyposażony jest w zintegrowaną z procesorem kartę graficzną. O ile do przeglądania internetu  jest ona w zupełności wystarczająca, tak do grania nie za bardzo się nadaje. Dlatego wybierając gamingowego laptopa konieczne  jest wybranie modelu wyposażonego w dodatkowy, dedykowany układ graficzny. Tylko takie rozwiązanie jest w stanie  obsłużyć wymagania jakie stawiają dzisiejsze gry komputerowe.

NVidia to najbardziej rozpowszechnione i popularne są karty graficzne tworzone z myślą o grach.  Która kasta graficzna NVidii będzie odpowiednia? Wszystko zależy od tego, ile jesteśmy w stanie wydać oraz tego,  jakiej wydajności oczekujemy.

Najtańsze modele laptopów z układami Geforce MX150 można kupić już za niecałe 3000 zł. Oferuje ona jednak dość podstawą wydajność, więc lepiej rozejrzeć się za mocniejszymi układami – co najmniej Nvidia Geforce GTX 1050.

Wybór zależy od kwoty jaką jesteśmy w stanie wydać na tego typu rozwiązanie.

 

W następnym wpisie.

Ile RAMu w karcie graficznej do gier? Jakie to daje osiągi. Bardzo ważny parametr.
Technologia G-Sync – co to jest.

 

 

Nasze Serwisy: 

Projekt:  strona www: projektfirmagdynia.com.pl

Facebook: https://www.facebook.com/projekt.gdynia/


Projekt Nieruchomości : projektnieruchomosci.pl

Facebook: https://www.facebook.com/projektnieruchmosci/


SpecLab Serwis:  speclab.com.pl

Facebook: https://www.facebook.com/speclabserwis/

Goya Art :  facebook.com/goya.hand.made/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście + dwa =