HASŁA. JAK BRONISZ SWOICH DANYCH I KOMPUTERA?
Niewłaściwa postawa wobec tego, o co zadbać jeśli chodzi o użytkowanie komputera, to źródło wielu problemów na co dzień. Często wynika to z niewiedzy, czasem z ignorancji, zdarza się częściej niż chcemy. Lekceważymy lub nie doceniamy obowiązujących zasad czy reguł. Skutek zawsze będzie ten sam. Awaria, zagrożenie, utrata danych, kłopot, stres, często znaczny wydatek finansowy. Znasz to?
Tylko stosowanie odpowiednich nawyków chroniących i zabezpieczających sprzęt i komputery daje możliwość przedłużenia życia naszego sprzętu, skutecznej ochrony na co dzień, czy uniknięcia kłopotów.
Zadbajcie o to.
HASŁA. JAK BRONISZ SWOICH DANYCH I KOMPUTERA?
Najwyższy czas spojrzeć prawdzie w oczy – jeśli do tej pory nie staliście się ofiarami działań cyberprzestępców, to możecie nazwać się prawdziwymi szczęściarzami. Ilość zagrożeń i ataków rośnie lawinowo, a skala tego zjawiska naprawdę robi wrażenie. Każdego dnia ich skutki dotykają milionów osób na całym świecie. Oszustwa, kradzieże tożsamości, wyłudzanie poufnych danych czy haseł do kont
i rachunków bankowych to internetowa codzienność.
NIEBEZPIECZNE PRAKTYKI NA CO DZIEŃ – SWOJE HASŁO W SIECI MOŻESZ ŁATWO STRACIĆ
POWTARZAJĄCE SIĘ HASŁA
Nie ustawiaj tych samych haseł do wielu kont np. poczty, Facebooka i Allegro. Wyciek hasła z jednego miejsca to jeszcze nie dramat. Jeżeli jednak tego samego hasła użyłeś w kilku serwisach w najlepszym wypadku możesz utracić kontrolę nad swoją tożsamością w sieci.
DANE ZAPISANE W PLIKACH
Hasła zapisane w .doc lub .txt – przyznać się, kto ma na pulpicie plik tekstowy z zapisanymi hasłami? Może nawet dla „zmyłki” nazwany „wakacje.txt” 🙂 Wasz pulpit lub inny folder na dysku nie jest bezpiecznym miejscem do przechowywania otwartym tekstem takich danych! Zresztą zabezpieczony dokument MS Word również nie – złamanie takiego hasła zajmuje dosłownie chwilę…
TWOJA PRZEGLĄDARKA PRZECHOWUJE HASŁA
Nie przechowuj swoich loginów i haseł w przeglądarce. To dość popularne wśród użytkowników – dla własnej wygody zapisują hasła w przeglądarkach. One same zresztą intensywnie nas o to proszą i jeśli nie wyłączymy tej opcji w ustawieniach przeglądarki, zobaczymy monit przy każdym logowaniu. Nie wierzcie w zapewnienia producentów, że przeglądarki są bezpiecznie, szyfrowane etc. Owszem, może są bezpieczne, ale w tym momencie.
Jednak czy macie pewność, że za 10 min nie natraficie w sieci na nowy typ zagrożenia, które poradzi sobie z zabezpieczeniami?
DO KOGO MASZ PEŁNE ZAUFANIE?
Nie ufaj w 100% dostawcom usług czy serwisów internetowych. Oni również są tylko ludźmi i mogą popełnić błąd. O wypadku pod tytułem – wyciek danych X tysięcy użytkowników z serwisu Y – na pewno dowiesz się po fakcie A z jakim opóźnieniem – to już zależy od dobrej woli właścicieli serwisów.
SKLEPY INTERNETOWE I TWOJE HASŁA
Robisz zakupy w internecie? Jeżeli tak, to pewnie zwróciłeś uwagę, że spora część sklepów internetowych chce, abyś założył swoje konto. POD ŻADNYM POZOREM nie ustawiaj w takim wypadku hasła, z którego skorzystałeś wcześniej na innym portalu! Moduły sklepowe nie zawsze są bezpieczne – czasami przez zaniedbania twórców, a czasami przez zaniedbania samych właścicieli sklepów, którzy z danego rozwiązania korzystają. Ten punkt jest o tyle istotny, że w przypadku dużych serwisów typu Facebook.com możesz liczyć na bardzo rozwinięte mechanizmy zabezpieczające. W przypadku małych sklepików internetowych, których są przecież tysiące,
trzeba mieć dużą dozą ostrożności.
W następnym wpisie – DOBRE PRAKTYKI NA CO DZIEŃ
Nasze Serwisy:
Projekt: strona www: projektfirmagdynia.com.pl
Facebook: https://www.facebook.com/projekt.gdynia/
Projekt Nieruchomości : projektnieruchomosci.pl
Facebook: https://www.facebook.com/projektnieruchmosci/
SpecLab Serwis: speclab.com.pl
Facebook: https://www.facebook.com/speclabserwis/
Goya Art : facebook.com/goya.hand.made/